Notes (0)

Tanie mieszkanie – jak wyszukać okazję

   Funkcjonalne, w atrakcyjnej lokalizacji i tanie – takie powinno być mieszkanie, przynajmniej według większości potencjalnych nabywców. W myśl zasady „wszystkiego mieć nie można” wiele osób przed samym zakupem rezygnuje przynajmniej z jednego z wyżej wymienionych elementów. Jak się okazuje, niepotrzebnie. Przy właściwej wyobraźni i odrobinie cierpliwości można wszystko.

Mieszkanie w okazyjnej cenie można znaleźć zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Na wstępie warto określić co rozumiemy przez słowo „okazja”. Cena nieruchomości jest okazyjna jeśli jest określona na kwotę o 20 a nawet 30 proc. poniżej średniej wartości rynkowej nieruchomości. Mając tę świadomość warto również zapoznać się z miejskimi planami zagospodarowania przestrzeni. Planowana budowa nowej drogi, remont dzielnicy lub pociągnięcie linii tramwajowych może w przyszłości podnieść wartość mieszkania. Jednak budowa spalarni śmieci, oczyszczalni ścieków lub dodatkowego bloku tuż przed oknami naszego loklau może tę wartość obniżyć.

Kolejny istotni czynnik to czas. Część rynku pierwotnego stanowią tzw. zmotywowani sprzedający, którzy z różnych życiowych przyczyn chcą jak najszybciej sprzedać swoje M. Za wieloma z tych ofert stoją kłopoty finansowe, barak czasu lub możliwości wykończenia wnętrza, dziedziczenie jednej nieruchomości przez kilku spadkobierców lub rozwody. W takich przypadkach kluczową rolę gra możliwość jak najszybszego przeprowadzenia transakcji. Tego typu oferty pojawiają się kilka razy w miesiącu, a ich aktualność to zaledwie kilka dni. Trzeba wykazać się niemałym refleksem i wiedzą, by podjąć decyzję o takim zakupie. Podstawą jest tu właściwe rozpoznanie intencji sprzedającego i sytuacji prawnej nieruchomości.

Okazje „last minute” można też upolować na rynku pierwotnym. W momencie gdy deweloper kończy sprzedaż mieszkań i planuje zamknięcie danej inwestycji, często obniża ceny ostatnich lokali. Należy się jednak liczyć z tym, że są to mieszkania, które przez swój metraż lub funkcjonalność nie zachęciły wcześniejszych nabywców do kupna.

Wartość nieograniczoną czasem zawsze stanowią mieszkania do remontu, zlokalizowane w centrum miasta. Trzeba jednak roztropnie wybierać między tymi za 150 tys., których remont wyniesie 20 tys., a tymi za 150 tys. których remont będzie kosztował 50 czy 80 tys. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeliczyć koszty potrzebne do podniesienia lokalu z obecnego stanu do stanu, w którym jego wartość wzrośnie do pożądanego poziomu.

Niskie ceny kuszą też wśród mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Te jednak rzadko są zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, dlatego warto zwrócić uwagę na lokalizację przystanków komunikacji miejskiej w pobliżu. Ponad to istotne są takie elementy jak: ocieplenie budynku, okna, instalacje sanitarne, elektryczne i gazowe. Jeśli wszystko to jest nowe i zadbane nie ma obaw, że pochłoną nas koszty związane z ewentualnymi naprawami.

Ofert w okazjonalnych cenach jest wiele i można je odnaleźć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wertowanie Internetu i popularnych stron ogłoszeniowych. Oferty dedykowane szybkiej sprzedaży zwykle są wyróżnione na szczycie list. Ogłoszenia sprzedaży coraz częściej pojawiają się też w mediach społecznościowych. Osoby, które nie mają czasu na takie poszukiwania lub zwyczajnie nie mają do tego głowy, mogą powierzyć swoje sprawy agencji nieruchomości. Dobry agent już na początku rozmowy pomoże jasno i precyzyjnie określić rodzaj poszukiwanego mieszka, cenę i lokalizację. Ponad to zapewni całkowite bezpieczeństwo transakcji nawet w przypadku tzw. sprzedawców zmotywowanych. Warto zadbać o dobre relacje z agencją możliwe, że kiedy zakupiona przez nas nieruchomość zyska na wartości ta sama agencja pomoże nam ją sprzedać.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin Prawobrzeże - Szczecin, Bukowe, Majowe, Zdroje, Dąbie, Podjuchy, Płonia, Kijewo, Kliniska Wilekie, Załom