Notes (0)

Kupno mieszkania na wynajem, jako opłacalna inwestycja

Obecnie zaledwie 4% Polaków decyduje się na najem mieszkania. Jednak rozwój rynku i globalizacja wskazują, że trend ten będzie rósł, a to dobry sygnał dla inwestorów planujących zakup nieruchomości na wynajem.

 

Zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem wymaga gruntownej wiedzy inwestora na temat rynku. Atrakcyjna lokalizacja i cena to podstawowe wytyczne, jakie trzeba wziąć pod uwagę by osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu kosztów i zysk. Jednak to nie jedyne aspekty, którymi należy się kierować. Warto zacząć od symulacji rynkowej, która wykaże czy zakup mieszkania w danym miejscu i czasie naprawdę będzie opłacalny.

 

Pierwszym elementem jest określenie kapitału i czasu na jaki inwestor może „zamrozić” swoje fundusze. Wybór odpowiedniego lokum, przygotowanie go oraz poszukiwania najemcy sprawiają, że to inwestycja długoterminowa. Dlatego kapitał nie może być jedynym środkiem do życia kupującego. Warto zorientować się też w oferowanych przez banki stopach procentowych. Niskie oprocentowanie może pozwolić na nawet dwukrotne pomnożenie zysków. Obecnie kupowanie mieszkań przeznaczonych na wynajem stało się bardziej popularne niż inwestycje w lokaty bankowe. Symulacja pomoże określi również czas i prognozowany zysk inwestora.

 

Posiadając takie informacje można przejść do wyboru odpowiedniej nieruchomości. To żmudny i długotrwały proces, który wymaga niemałej wiedzy na temat przepisów prawa i rynku, dlatego warto skorzystać z usług agencji nieruchomości. Agent pomoże dokładnie sprecyzować wymagania co do poszukiwanego lokum i zadba o sprawy formalne. Bardzo ważne jest określenie grupy docelowej, czy mieszkanie będzie dla młodych ludzi szukających chwilowej stabilizacji czy dojrzałych osób pragnących osiedlić się na dłużej. Taka informacja znacznie wpłynie na decyzję czy właściwa będzie nieruchomość w ścisłym centrum czy w dalszych dzielnicach miasta. Istotny jest też rozkład pomieszczeń, dostęp do komunikacji miejskiej, lokalizacja parkingów, odległość od parków, ścieżek rowerowych, placów zabaw itd. Inwestor korzystając z bazy ofert agencji ograniczy czas potrzebny na oglądanie potencjalnych mieszkań. Pośrednik wskaże tylko te nieruchomości, które spełniają oczekiwania kupującego. Co jednak najważniejsze biuro nieruchomości zapewni całkowite bezpieczeństwo transakcji, a nawet pomoże w negocjacjach cenowych.

 

Ważne aby wiedzieć, iż w przypadku zakupu mieszkania na kredyt bank wymaga dostarczenia kopii aktu notarialnego, a także wpisania siebie do księgi wieczystej mieszkania będącego przedmiotem transakcji i jednocześnie zabezpieczeniem hipotecznym kredytu. Rezerwując czas na formalności należy wziąć też pod uwagę usługi notariusza. Istotnym elementem jest też zakup polisy ubezpieczeniowej. W większości przypadków jest to absolutny wymóg banków, równocześnie jest to korzyść dla kupującego, dlatego nie należy się przed tym wzbraniać.

 

Kiedy mieszkanie przejdzie już na własność inwestora należy zająć się przygotowaniami pod wynajem. Lokal zakupiony na rynku pierwotnym wiąże się z koniecznością samodzielnego wykończenia wnętrza. Mieszkanie w standardzie „pod klucz” na pewno pomoże zaoszczędzić trochę czasu ze względu na gotowe warunki mieszkalne. Z kolei nieruchomość z rynku wtórnego to w wielu przypadkach potrzeba gruntownego remontu. Kiedy mieszkanie będzie gotowe czas na poszukiwania najemcy. I tu ponownie warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Agencja pozwoli zaoszczędzić czas, sprawdzi wiarygodność klientów i zadba o konstrukcję umowy.

 

Odpowiednie zaplanowanie inwestycji jaką jest mieszkanie zapewni nie tylko stały dochód, ale posłuży także jako lokata, którą będzie można spieniężyć w momencie wzrostów cen nieruchomości. Właśnie dlatego tak istotne jest profesjonalne przeprowadzenie transakcji.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin Prawobrzeże - Szczecin, Bukowe, Majowe, Zdroje, Dąbie, Podjuchy, Płonia, Kijewo, Kliniska Wilekie, Załom