Notes (0)

Home staging, czyli profesjonalne przygotowania nieruchomości na sprzedaż

Wystawiając mieszkanie, dom czy lokal na sprzedaż liczymy na zdobycie licznego grona odbiorców oraz szybką realizację transakcji. Ważną rolę w tym procesie pełni pierwsze wrażenie, jakie na potencjalnych kupcach wywiera nieruchomość. W tym celu można skorzystać z usługi home stagingu. O co chodzi?

Home staging, to nic innego jak profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, ewentualnie do wynajmu. Właściwie przeprowadzone działania wpływają na wzrost zainteresowania lokalem ze strony potencjalnych nabywców. W rezultacie pojawia się możliwość ustalenia jak najwyższej stawki sprzedażowej. Innymi słowy home staging, to rodzaj marketingu, w którym główną rolę gra kreacja nieruchomości. Mieszkanie w rękach specjalistów przeradza się w produkt, który należy zaprezentować pod kontem korzyści i nadać mu miano atrakcyjnego. Barbara Schwarz, uważana za pionierkę home stagingu podała, że tego rodzaju działania są w stanie skrócić czas sprzedaży nieruchomości, średnio o 40 proc. i podnieść jej cenę o 10 proc. Konsultacje z ekspertem przynoszą szczególnie wysokie rezultaty w przypadku transakcji, gdzie zainteresowanie nieruchomością jest duże ze względu na jeden element np. niską cenę lub lokalizację, jednak po pierwszym kontakcie z przestrzenią, potencjalny nabywca wycofuje się

Pierwszy kontakt

Decydując się na współpracę w zakresie przygotowania nieruchomości na sprzedaż należy zacząć od konsultacji. Pierwsza rozmowa, to pakiet informacji i wskazówek dotyczących przygotowania lokalu do sprzedaży lub wynajęcia. Ekspert przeprowadza też wywiad, który pozwoli na stworzenie dokładnej analizy domu czy mieszkania. Często nawet jedna wizyta wystarczy do uzyskania wyniku i otrzymania planu wymaganych zmian. Najczęściej są to zmiany, które należy wprowadzić w trybie natychmiastowym. Jeśli wymagane transformacje w wizerunku mieszkania przekraczają słowa „drobne” i „pojedyncze” ekspert przygotuje obszerny raport, wraz z etapowym planem dostosowanym do możliwości finansowych właściciela nieruchomości.

Nie tylko na własną rękę

Wizerunek nieruchomości można zmienić samodzielnie według otrzymanych wskazówek. Jak się okazuje nie zawsze jest to korzystniejsza finansowo opcja. Ekspert dysponuje kontaktami do odpowiednich osób i często ma podpisane atrakcyjniejsze cenowo umowy o współpracę z ekipami remontowymi czy inżynierami. Warto pokusić się o chłodną kalkulację, bo możliwe, że płacąc jednorazowo więcej jednej firmie, zaoszczędzimy znaczną sumę na kolejnej.

Przebieg działań

Home staging opiera się na kilku podstawowych elementach – sprzątanie, remont, oświetlenie, aranżacja, depersonalizacja, nadanie nowej funkcjonalności. Ze względu na przyzwyczaja wiele z tych elementów trudno jest zrealizować samodzielnie albo w stopniu właściwym. Ozdoby lub tzw. „kurzołapki” niestety często znajdują się w mieszkaniu w nadmiernej ilości i wymagają solidnej segregacji. Podobnie jest z ramkami, dyplomami, printami czy rodzinnymi zdjęciami wiszącymi na ścianach. Potencjalny nabywca powinien zobaczyć jak najbardziej neutralną przestrzeń, odciętą od prywatnych emocji i wspomnień. Pomocne ku temu są również kolory ścian – biel i odcienie szarości. Konieczne jest też wyeliminowanie usterek. Niedziałający dzwonek do drzwi, oberwana półka, listwa przyklejona taśmą klejącą czy pęknięty kafel – dla domowników to zwykle niewidoczne drobiazgi, dla nabywcy zwiastuny dużego remontu. Jeśli mieszkanie lub dom posiada więcej niż 3 czy 4 pokoje warto nadać każdemu funkcje – salon, sypialnie, pokój dla dziecka, gabinet czy biblioteczka.

 

Charakter pomieszczeń powinien zależeć od grupy docelowej, do której kierujemy naszą ofertę. Na koniec pozostaje kwestia odpowiedniego oświetlenia, które po pierwsze, nada nieruchomości przytulną atmosferę, po drugie, będzie pomocne podczas wykonywania zdjęć do prezentacji sprzedażowej.

 

Osoby, które nie mają czasu czy predyspozycji do samodzielnego wprowadzenia tego typu zmian, powinny poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z tego typu usług. Zdarza się, że nie usługi z zakresu home stagingu oferują również biura nieruchomości. Warto przeszukać lokalne oferty.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin Prawobrzeże - Szczecin, Bukowe, Majowe, Zdroje, Dąbie, Podjuchy, Płonia, Kijewo, Kliniska Wilekie, Załom